Има няколко изследвания, които си заслужава да се направят по време на менопаузата, защото могат да преценят здравословното ви състояние в този важен период от живота. Благодарение на тях може да разберете кои витамини ви липсват и от кои минерали имате дефицит (или излишък), може да се ориентирате за състоянието на костите си и да научите как функционира храносмилателната ви система. С тяхна помощ бихте могли да прецените кои хранителни добавки ще ви помогнат да върнете равновесието на тялото си, да поддържате добро здраве и да предотвратите появата на проблеми в бъдеще.
Здравето ни зависи от множество фактори. Едни от тях са очевидни - начин на живот и на хранене, стрес, възраст, физическа активност, зависимости (пушене, алкохол, кафе и дори чай), околна среда, конституция и наследени силни и слаби страни; други пък, като удовлетворение от работата, свободно време, взаимоотношения с хората и усещане за цел и посока, са не по-малко важни. Част от нещата са в наш контрол, други не са. Много от тези изследвания посочват области, където сте загубили контрола, и дават представа как бихте могли да възстановите равновесието.
Днес все повече от тези изследвания се правят в домовете. Някои, като тестовете за хормоните по време на менопаузата, диабета, холестерола и анемията, дават незабавно отговор, в други случаи вкъщи се взема проба и се носи в лаборатория, където резултатите се тълкуват от квалифициран специалист. Във всички случаи те дават информация, която ни е нужна, за да си подобрим здравето.
Обяснение на изследвания на здравословното състояние
1. Кости
Около менопаузата много жени се тревожат заради остеопорозата и притесненията им са напълно основателни. Страхът от остеопорозата е сред главните причини много жени да предпочетат ХЗТ, но не е необходимо да се чувствате при нудени да го правите. Сега вече съществува безопасен начин да разберем какво е състоянието на костите ни.
ПРЕЦЕНКА НА РИСКА ОТ ОСТЕОПОРОЗА (АНАЛИЗ НА КОСТНИЯ ОБМЕН)
Това изследване, разработено в САЩ, се прави с урина и разкрива състоянието на костите и дава преценка на риска от остеопороза. То показва динамична картина на костния обмен, като измерва маркери, изхвърляни чрез урината при разграждането на костите. Ако губите повече костно вещество, отколкото трябва, може да се посъветвате със специалист как да намалите скоростта на загубата и да започнете най-подходящото лечение (вижте: Медикаментозно лечение на остеопорозата; Нутриционистичен подход за изграждане и поддържане на здрави кости и Добавки за здрави кости). Ако пък състоянието на костите вие добро, значи се намирате в прекрасна позиция - имате възможност да предотвратите появата на остеопороза по естествен, природосъобразен път именно чрез диетата, вземането на хранителни добавки и постоянна физическа активност, и като следите периодично състоянието на костите си, за да се уверите, че са здрави.
2. Храносмилане
Ефективното храносмилане е важно във всеки момент от живота и особено - по време на и след менопаузата, защото може да спомогне за предотвратяване на остеопорозата. За жалост производството на стомашна киселина (солна киселина) намалява с възрастта и това може да затрудни усвояването на калция, а той има основно значение за поддържането на здрави кости. Намаленото й количество може да повлияе и върху абсорбирането на други хранителни вещества, а ако не преработвате и абсорбирате както трябва храната, няма да извличате достатъчно полза от нея колкото и добре да се храните и каквито и добавки да вземате. Ето защо е важно да се тествате за алергии, дефицит на витамини и минерали и за наличието на токсини в организма, ако страдате от лошо храносмилане.
Какво е здравословното състояние на храносмилателната ви система?
- Често ли чувствате корема си подут?
- Имате ли усещане, че стомахът ви е пълен, особено след хранене?
- Често ли имате газове?
- Имате ли симптоми на раздразненото черво, нервен стомах или кашкави изпражнения?
- Избягвате ли определени храни, защото от тях получавате дискомфортни усещания?
- Алергични ли сте към някои храни?
- Имали ли сте някой от следните проблеми: астма, алергии, високо кръвно налягане, сърдечни болести, удар, артрит, автоимунно заболяване (като ревматоиден артрит) или гъбична инфекция?
- Вземали ли сте някога антибиотик в продължение на повече от месец, или вземали ли сте антибиотик повече от четири пъти в живота си?
- Използвали ли сте някога хапчета против забременяване, ХЗТ или стероиди (кортизон, преднизолон и т.н.) продължително време?
- Имате ли болки или крампи в корема?
- Получавате ли киселини или лошо храносмилане след ядене?
- Получавали ли сте някога хранително натравяне, след което „червата ви вече не са наред”?
ПОДРОБЕН АНАЛИЗ НА ИЗПРАЖНЕНИЯ ЗА ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА
Ако при вас е налице който и да е от рисковите фактори за остеопоразата, или са ви предупредили, че костната ви плътност е ниска и/или имате симптоми за храносмилателни проблеми като подуване, газове, синдром на раздразненото черво или хранителни алергии, този тест може да ви бъде от голяма помощ. Анализът за функционирането на храносмилателната система се извършва върху проба от изпражнения и включва група от 25 теста, които могат да преценят:
- ефективност, с която преработвате молекулите на храната (протеини, мазнини и нишесте) и усвоявате хранителните вещества
- скрита гъбична (кандида) и бактериална инфекция
- ниво на полезните бактерии (баланс на чревната флора)
- чревна имунна функция
- консумация на растителни влакна
- присъствие на паразити
ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА ХРАНИТЕЛНИ АЛЕРГИИ
Съществуват два типа хранителни алергии. За тип „А” (класическа алергия) говорим, когато реакцията се прояви незабавно след контакта с алергена. Сред добре известните примери са фъстъците, както и мидите, скаридите и раците, и ягодите. В крайните случаи алергия тип „А“ може да бъде фатална, затова алергенът трябва да се избягва напълно. Съществува обаче и друг вид, по-мека алергия, и макар да е в състояние да причинява проблеми, симптомите могат да бъдат преодолени. Реакцията от този вид алергия, тип „Б” (наричана също „непоносимост към дадена храна”), се проявява от един час до четири дена след контакта с алергена. Сред разпространените алергени тип „Б” са млечните продукти, яйцата, пшеницата и захарта, които могат да предизвикат симптоми като напълняване, подуване, задържане на течности, постоянна умора, болки в ставите и главоболие.
Когато храната не се преработва както трябва от тялото (вижте по-долу: „Изследване на синдрома на свръхпропускливото черво"), в кръвта може да проникнат частици от храната. Вместо като на храна, организмът гледа на тях като на токсини и имунната система реагира подобаващо. Това се предизвиква често от претоварване, с други думи, когато ядем прекалено често едни и същи храни. Пшеницата е сред най-често срещаните виновници, защото човек често закусва с препечен хляб, на обяд яде сандвич, а на вечеря - спагети, като между основните хранения хапва бисквити.
За да определите какво причинява проблема, може да направите изследване на кръвта, което анализира реакциите към 217 храни и химически подобрители, добавяни към храната, като измерва отделянето на химикалите, отговорни за вашите симптоми. Веднъж щом разберете кои храни предизвикват реакция, може да ги избягвате известно време. Това ще даде възможност на организма ви да се подсили и да коригира съществуващите храносмилателни проблеми, така че впоследствие да можете да ги консумирате (стига да бъде в умерени количества).
Тестът изисква да дадете кръвна проба, която се изследва в лаборатория. Резултатът очертава храните, които е най-вероятно да предизвикват реакция, както и храните, които заемат гранично място, и храните, които могат да се консумират безпроблемно. Резултатите от анализа се придружават от препоръки как да се въведат нужните промени в храненето и съвети как проблемните храни да бъдат върнати безпроблемно към диетата.
ИЗСЛЕДВАНЕ НА СИНДРОМА НА СВРЪХПРОПУСКЛИВОТО ЧЕРВО
Идентифицирането на храните, към които сте чувствителни, е само част от справянето с проблема, защото алергиите и непоносимостта към определени храни често са симптом на лежаща в основата им болест. Въпросът е защо е възникнала тази чувствителност. Както и какво ще стане, когато върнете към менюто си проблемните храни. Причината в крайна сметка е състоянието на червата и способността им да преработват храната както трябва. Важно е да намерите отговора на този въпрос, защото при недобро функциониране на червата няма да усвоявате ефективно хранителните вещества и може да развиете дефицит към жизнено необходими витамини и минерали.
Когато храносмилателната система работи добре, храната, която ядем, се разгражда докрай, преминава в кръвта, а лимфната система се справя подобаващо с получените при този процес отпадъчни вещества и спомага за отстраняването им от тялото. В противен случай организмът третира нормалната храна като токсин, имунната система реагира и се стига до хранителна алергия. Недосмляната храна остава в червата, ферментира и гние. Между клетките на чревните стени може да се образуват обширни пространства, през които молекули от храната преминават в кръвта. Това се нарича „свръхпропускливо черво" и може да доведе до прекалено размножаване на кандида или гъбички. Елиминирането на проблемните храни от диетата ще спомогне за облекчаване на симптомите и да се почувствате по-добре. Но след това червото трябва да бъде излекувано, да се възстанови здравословно ниво на чревните бактерии, за да се предотврати връщането на симптомите.
Това състояние бе признато от медицинската общност неотдавна, затова изследването му е относително ново. Вие обаче може да си направите един лесен и ефективен тест с урина вкъщи. Нужни са две мостри урина. Първата се взема като контролен образец, а втората - шест часа след изпиването на специална течност, съдържаща молекули от два маркера. Пробите се носят в лабораторията и при анализа се преброяват молекулите на маркера. Така се получава доста точна представа доколко пропускливо е червото. Ако изследването покаже, че сте засегнати от синдрома на свръхпропускливото черво, ще ви дадат препоръки и насоки какви добавки да вземате, за да излекувате храносмилателната си система.
3. Хормони
Съществуват два различни типа хормонални изследвания, които са от полза в периода около менопаузата. Първият ще ви ориентира за състоянието на половите ви хормони, а вторият ще ви помогне да следите нивото на стреса.
ХОРМОНАЛЕН ТЕСТ ПО ВРЕМЕ НА МЕНОПАУЗАТА
Един от най-лесните начини да разберете дали менопаузата започва, е изследването на нивото на хормоните, предизвикващи овулация. Това може да изясни дали симптоми като нередовен или обилен цикъл и горещи вълни или потене са следствие от менопаузата или от нещо друго, което трябва да бъде изследвано. Лесно изследване на урината, която може да вземете в дома си, е в състояние да определи дали сте навлезли в менопаузата. То прави преценка на нивото на фоликулостимулиращия хормон (ФСХ), който проявява склонност към драстично увеличаване с наближаване на менопаузата.
ТЕСТ ЗА НИВОТО НА СТРЕСА
Той изследва отделянето на хормони от надбъбречните жлези, като изследва четири проби от слюнка, взети у дома в течението на един ден, за да бъдат изпратени след това за лабораторен анализ. Когато всичко е нормално, нивото на хормоните на стреса е най-високо сутрин и най-ниско вечер, когато ни се иска да се отпуснем и подготвим за лягане.
За нещастие мнозина се намират постоянно в състояние на стрес, което нарушава ритъма. Това може да се отрази на тялото по много начини. Възможно е да доведе до липса на енергия и да забележите, че ви е трудно да станете от леглото сутрин. Не е изключено да увеличи риска от остеопороза, защото постоянно високото ниво на хормона на стреса кортизон пречи на правилното изграждане на костното вещество. Функционирането на имунната система и щитовидната жлеза може да бъдат изложени на риск; същото се отнася и за функционирането на репродуктивната система, която е особено податлива на стреса, така че не е изключено цикълът да спре или да стане нередовен. Този ефект може да продължи и след менопаузата. Ако се претоварят, надбъбречните жлези няма да бъдат в състояние да произвеждат естрогена, който би трябвало да осигуряват на тялото, когато яйчниците преустановят отделянето му.
Ако изследването (което също може да бъде организирано по пощата) покаже, че надбъбречните жлези са претоварени, ще ви дадат препоръки и съвети какви хранителни добавки да вземате, за да ги подхраните и да им помогнете да заработят както трябва.
4. Хранене
За съвременния живот е характерна невероятната заетост, поради която не ни остава време да бъдем придирчиви при избора си на храна. Но дори диетата ви да е балансирана, пак може да бъдете недохранени, защото здравето зависи също така и от степента, в която успявате да преработите и усвоите вече погълнатите хранителни вещества. Ако храносмилателните ви функции не се осъществяват гладко, възможно е да имате дефицит от витамини и минерали, необходими за поддържане на здравето на тялото, който на свой ред може да доведе до по-нататъшни проблеми. Липсата на енергия, безсънието, главоболието, депресията, промените в настроението, безпокойството и много други симптоми могат да се дължат директно на дефицита на определени витамини и минерали.
Витамините и минералите действат в хармония помежду си. Поради тази причина има огромно значение да вземате подходящото количество от подходящите витамини и минерали, в подходящата комбинация и в подходящите моменти. Както видяхте, всяка програма за вземане на добавки в тази книга препоръчва да се приема комбинирана мултивитаминно-минерална добавка, защото ви е нужна добра основа, съдържаща всички ключови хранителни съставки. Всички хранителни вещества работят в хармония и ако вземете само една от тях самостоятелно (например само цинк), може да нарушите равновесието.
За да разберете точно от какво се нуждаете, си заслужава да направите изследване за преценка на хранителния си статус.
АНАЛИЗ НА КОСМИ
Има много начини за изследване на хранителния статус, например като се даде проба от кръв или пот. Но един от най-удобните и струващи цената си методи е анализът на косми, който дава „разпечатка” за минералната и хранителната история на тялото. Тъй като в косъма се намират някои от най-бързо растящите клетки в организма, като расте, той запечатва информация за достигналите до него по време на растежа му хранителни вещества. По този начин космите формират нещо като документация за излагането ни на въздействието както на полезни, така и на токсични елементи.
Анализът на космите има голям потенциал за диагностициране и е възможно в крайна сметка да се използва за изследване за диабет и рак на гърдата. Професор Вероника Джеймс от Университета на Нов Южен Уелс в Австралия се е заела със задачата да установява тези проблеми чрез анализирането на косми с т. нар. „рентгенова дифракция". Когато пропуснат рентгеновите лъчи през косъма, те образуват на фотографския филм изображение, с чиято помощ могат да се разкрият значителни промени. Така например по космите на хора с диабет може да се открие захар.
Космените проби могат да се използват също така за тестване за кокаин, амфетамини и канабис. Това се използва в съдебната медицина и патология и може да определи дали по време на злополуката човекът се е намирал под въздействие на някакъв наркотик. Космите играят важна роля също и в много медицински изследвания на излагането на въздействието на токсични метали като живак, алуминий и кадмий.
Анализът на косми се използва най-често за измерване нивото в тялото на минерали като калций, магнезий, цинк, селен, мед, манган и хром. Той има много предимства пред другите тестове. Нивото на микроелементи като селена може да бъде по-високо в космите, което улеснява откриването им, а тъй като космите не се нуждаят от специализирано оборудване за вземане на проби или съхраняване, това изследване е удобно за хора, които не живеят в близост до квалифициран специалист в тази област. Но най-важното е, че други видове тестове (с използването на кръв или урина например) не са толкова надеждни, защото отразяват ставащото в тялото в момента на вземането на образеца. Какво ядете по принцип е много важно, но резултатите на теста за нивото на холестерола например могат да бъдат повлияни от факта, че преди да дадете пробата, сте яли нещо богато на мазнини.
Информацията може да заблуди и когаго тялото се заеме да възстанови баланса, като увеличи нивото на хранителни вещества в кръвта. Ако нивото на калция в кръвта например падне, тялото ще вземе калций от костите, за да го поддържа. Изследването на кръвта може да показва, че нивото на калция е много добро, но анализът на космите може да даде съвсем различни резултати, защото косъмът документира случващото се през дълъг период от време, а не ставащото в момента. Високото ниво на калция в космите би могло да бъде индикатор, че нормалното му количество в кръвта е следствие от извличането му от костите. Тази информация е изключително полезна около менопаузата, когато поддържането на костната плътност е особено важно. Ако при изследването на космите се установи подобно отмиване на калций от костите, ще ви дадат препоръки как да го предотвратите и да заздравите костите си. Изследванията откриват, че ненормалното ниво на калция и фосфора в космите може да бъде показател за смущения в костния метаболизъм, което показва, че анализът на космите е в състояние да идентифицира не само наличието на здравословен проблем, но и неговата причина.
Резултатите от теста се представят във вид на графика, позволяваща да видите доколко вашият минерален профил се различава от нормата. Това улеснява откриването на дефицита на даден минерал, да речем цинк или селен. Обърнете внимание и на по-високите от нормалните нива, ако има такива, особено на медта, което може да се причини от противозачатъчните хапчета, спиралата, ХЗТ и лекарствата за увеличаване на плодовитостта. Излишъкът на мед предизвиква безпокойство, защото се свързва често с дефицита на цинк, а цинкът е важен за здравето на репродуктивната система.
Освен минералния дисбаланс, анализът на косми е в състояние също така да установи наличието на високо ниво на токсични метали като живак, кадмий и алуминий. В такъв случай първо би трябвало да опитате да откриете източника на замърсяване, и да го избягвате, ако е възможно. Ще трябва също така да приемате определени хранителни вещества като антиоксиданти, за да елиминирате токсините от тялото си.
Разбира се, анализът на косми има и някои недостатъци. И те, като всяка среда на изследване, имат своите ограничения. Някои минерали (желязо например) е по-добре да се изследват чрез кръвни проби. Важно е косата да не бъде замърсявана с боя, кичури или препарат за къдрене четири до шест седмици преди правенето на анализа. Плуването също може да обърка теста. Възможно е в косата на плувците да бъде установено необичайно високо ниво на медта, защото плувните басейни се третират с алгециди, които променят нивото на този минерал.
За избягване на тези проблеми, изследването на косми обикновено се съпровожда от обстоен справочник, съдържащ въпроси за хранителните навици, начина на живот, симптомите, здравословните проблеми и рисковите фактори на изследвания човек. Дефицитът на всеки витамин и минерал има определени симптоми; липсата на витамин С например може да стане причина за чести инфекции, лесно насиняване при удар, кървящи венци и бавно зарастване на рани. Ще получите подробен отчет за 12 витамина (А, D, Е, С, В1, В2, В3, В5, В6, В12, фолиева киселина и биотин), седем минерала (калций, магнезий, цинк, манган, мед, хром и селен) и незаменимите мастни киселини, които трябва да вземате, като се уточнява количеството, необходимо за постигането на оптимално здраве. Обикновено съветват да се повтори изследването на косми след като препоръките са били спазвани в продължение на три-четири месеца. Веднъж щом нивата на дефицитните при първия анализ вещества се нормализират, много е важно да преминете към поддържаща програма и да продължите да се храните добре.
Източник: „Новите природосъобразни алтернативи на ХТЗ“, д-р Мерилин Гленвил